
„Основните проблеми, които виждам в българското илюзионно изкуство е, че то е лошо платено. Реално няма как да разчиташ само на това в България. Затова и много колеги не работят изобщо тук. Реквизитите, подготовката и костюмите са изключително скъпи, а ако не вложиш, няма как да се получи”. Това заяви пред Faktor.bg илюзионистът Пепи Шарков, който се занимава с микромагия в ръцете на зрителите и забавлява с вариатетни програми гости в хотелите край морето. Шарков е категоричен, че само с фокуси в България трудно човек може да се изхранва. „Обединихме се с колегите, всички да работим и да не падаме под определена цена, равносилна на усилията и опита ни и да няма подбиване. За съжаление все още има колеги, които оценяват труда си на 15-20 лв. за час представление в разни кръчми и ресторантчета, където иначе се дават по 7000-8000 лв. хонорари на фолк певици. Мисля, че това е най-наболелият проблем. Разбира се, имаме и още много работа за вдигане на нивото и световното признание на чуждестранните илюзионни сдружения. И въпреки всичко, интерес има, няма човек по света, на когото да не му харесва да гледа фокуси и да се забавлява”, твърди Пепи.
„В момента всичко се нормализира до някаква степен в полза на изкуството и се организираха два успешни форума „Златна котка” през 2012 и 2013 година в Габрово по инициатива на клуб „Сенко”, Община Габрово и местният илюзионист Дани Меджикс (Magic Fire Circle). Идеята е да се провежда ежегодно и е насочена към вдигане на нивото в българското магично изкуство, тъй като се оказа, че нашето ниво е по-изостанало от темповете на актуалните в момента френски, корейски и американски илюзионисти. Тази година бяха поканени няколко чуждестранни магове, които изнесоха невероятни лекции. Единият от тези магове, чието име не говори нищо на обикновения български зрител, на Запад е в топ 10 – Дейвид Стоун от Франция – успя да развесели и българската публика. За следващата година се договарят няколко още по-големи световни имена за гостуване, но за момента се пазят в тайна”, посочи Шарков.
Той признава, че докато Вежди Рашидов е бил министър на културата, е обръщал голямо внимание на вариатетните артисти като цяло, а държавата е спонсорирала мероприятия и фестивали. След промяната в правителството обаче все още Шарков все още няма представа как ще продължи развитието на нещата.
„И все пак, не можем да се похвалим с нещо голямо. За Европа и света българските илюзионисти са изчезнал вид, надявам се това да се промени. Вариант е да проведем някой голям фестивал в България и ще отворим доста врати за българските ни кадри. Засега на регионално ниво на Балканите се събираме на местни фестивали и сме в добри отношения с колегите от съседните страни, но още има какво да се желае”, категоричен е Пепи.
За разлика от повечето си колеги, Шарков не се притеснява от серията филми, в които „тайнственият маг” Валентино разкри някои от тайните на магията, излъчени по БТВ. „Нямам нищо против разкриването на илюзиите. Илюзиите, които показва „маскираният маг” са класически и много стари. Умишлено той показва техния много семпъл вариант. Една илюзия може да се направи по много начини. Ако той покаже едно, ние ще го покажем по друг начин и ще изглежда, че е съвсем различен номер. За мен не е опасно, защото аз правя микромагика, която трудно може да бъде разкрита до такава степен, че да ми попречи. Много от по-възрастните магове бяха стигнали до едно ниво преди 30-40 години и останаха до там. Показваха едни и същи трикове и нямаха никакво развитие. Валентино ги накара да си раздвижат малко замрялата креативност и да измислят нещо ново, така че дори виждам плюс във филмите”, коментира Пепи. Фокусникът измисля в повечето случаи свои начини да представя даден трик, начини, които да отговарят на характера му. „Основно зависи дали правиш комични номера, дали са драматични етюди с илюзия на сцена, а и до колко си креативен да измислиш нещо ново – това никак не е лесно. Понякога взаимствам някои неща, все пак занаятът се краде”, казва още пред Faktor.bg Пепи Шарков.
Истинското име на илюзиониста е Петър и се занимава с изкуството от 7 години. „Всичко започна, когато бях малък и се срещнах с един от учениците на Сенко-син – Дочко Дочев Мандрак. По това време нямаше откъде да се уча и като всяко дете лесно се отказах, докато не навърших 18 години и открих повече информация в интернет за техники, за ловкост на ръката и т.н. Установих, че съм изгубил безвъзвратно 12 години от живота си, като не съм се занимавал с това прекрасно изкуство на красивата лъжа. Запознах се с много други момчета, които бяха между 18 и 35 години, за които фокусите бяха хоби. Снимахме заедно клипове и ги пускахме във видео-сайтовете. Не може да си представите колко критични са българите, вероятно защото са лъгани достатъчно дълго и много. Някак си не умеят да се забавляват, а все гледат да се конфронтират. За 1 година научих основни техники, подготвих репертоар – т.нар. Close-up magic – микромагия, която се прави в ръцете на зрителите, отблизо. Само тогава хората могат да разберат истински, да запомнят и да останат удивени задълго. Явих се през 2008 г. на Балканския и Интернационален фестивал в София, на който бях отличен с първата ми Специална награда в категория Картомагика (фокуси с карти). Тук е редно да отбележа, че наградите не са най-важното, но са необходима референция и нужна мотивация за един млад маг”, разказва Пепи.
„Така бях мотивиран да работя професионално и на следващото лято дойде първият ми контракт с верига хотели, където се пречупих да забавлявам гостите си в модерен жанр на магията наречен Table Hopping – забавляване на гостите отблизо в лобибар, на коктейл, след вечеря в ресторант с малки трикове на маса. Тогава истински се сблъскваш с различни характери и типове хора и бързо се научаваш кои трикове са добри, кои не толкова. Хора в нетрезво състояние, двойки на първа среща и т.н. са все трудна публика, понякога невъзможна”, категоричен е магът.
Постепенно групата от млади любители и стари професионалисти се опознава и започва да се събира все по-често. „Две момчета Ицо-Голбез и Дидо Трикс направиха сайт www.mfc-bg.org , форум и фейсбук група, която ни сплоти, а по едно време, на база стари дразги между възрастните колеги, ни разедини за момент, но бързо се осъзнахме и разбрахме, че смисъл от това няма. Миналото лято небезизвестният български илюзионисти Христо Каранджулов – Ирко ме покани да участвам в спектакълът по негова идея – „Магичен театър”, който да прави турне в цяла България. Идеята беше мащабна, на голямата сцена бях с именити български магове като Ирко, Ивокс Меджик и Мандрак, а мястото беше в Кабаре-Театър „Розово Казино” в Албена – добро, но малко занемарено съоръжение. Истината е, че няма зали, които отговарят на нуждите на такъв спектакъл. Нагърбихме се с тежката задача да сме вторият такъв спектакъл след Шоуто на Ненчо Илчев (актьор в „Комиците” – б.а.) с 23 представления за един сезон. Включихме много големи илюзии от ранга на шоу-програмите на Лас Вегас. Започнахме трудно, сами си помагахме в продажбата на билетите, разпространението и самото шоу. Направихме хубав сезон, но можеше да имаме много повече зрители. За жалост, олинклузивите и аниматорските екипи „съсипват” и правят невъзможен нашия качествен продукт да достигне до хората, а гостите явно са доволни, че всичко в хотела е включено в цената”, споделя магьосникът.
„Шоуто обиколи няколко български града и беше посрещнато страхотно от публиката и все пак усилията си заслужаваха. В края на тази година се очаква още един фестивал и юбилей на Астор, който много помага и подкрепя младите таланти. Неговият рАСТОРант е място за нашите срещи и се отзовава винаги, когато имаме нужда от него” признава Пепи Шарков.